Yağışlı Havalarda Motosiklet Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kışı geçsin diye beklediğiniz, havalar tam ısındı derken bahar yağmurları başladı. Riske girmekten ne kadar kaçınsanız da sabah kupkuru çıktığınız hava birden bozuyor veya sizin orda yağmayan yağmur başka yerde şakır şakır yağıyor. Kısacası yağmurdan eriyecek gibi kaçmanızın sonu ve faydası yok. Eninde sonunda bir yerde bir şekilde karşılaştığınızda önceden tanışıyor olmanız sizi sürpriz tehlikelerden korur. Peki yağmurdan çekinmemek için ne yapalım?

 

1- Ekipman 

Yine her şeyin başı elbette üzerinize giydiğiniz ekipmanınız. Zaten kaporta olan bedeniniz yağışlı havalarda da tüm hava şartlarına direkt maruz kalacaktır. Bu durumda özellikle yağmurlu havalar için tam vücut bir yağmurluk yedekte bulundurabilir ( çok az yer kaplarlar ) veya su geçirmez özellikte bir kıyafet ( tüm beden için ) tercih edebilirsiniz. Kaskınızın camı için su kaydırıcı spreyler ve iç buğulanmayı önlemek için de buğu önleyici spreyleri vizörünüze tatbik edebilirsiniz.Eldivenlerinizi,botunuzu da gözden kaçırmayın ki en kolay ve hızlı ıslanan yerleriniz bir anda sırılsıklam olup canınızı sıkmasın.

Hiç beklemediğiniz bir anda yağmur geldi çattı. Ne yağmurluğunuz var ne ekipmanınız yanınızda. İki seçeneğiniz var : 1. si korunaklı bir yere çekilip yağmurun dinmesini veya azalmasını beklemek. 2. si yola devm etmeniz gerekiyorsa çöp poşedi , market poşedi gibi pratik naylonlarla kıyafetinizi geçici olarak koruyabilirsiniz. Biraz süreyim nasılsa geçer veya hafif yağmur bişey olmaz demenizin ardından seyir süratinize ve rüzgara bağlı olarak dakikalar içinde sucuk gibi olmanız kaçınılmaz. Ve o ıslaklılığı kurutmanız da yol şartlarında neredeyse imkansız.

Tüm ekipmanınız tam dahi olsa çok uzun süreli yağmura maruz kalmanız halinde bir ekstra ağırlık yaratacak ve yavaş yavaş hiç beklemediğiniz yerlerden aldığınız küçük sular ve birikmeler cnaınızı sıkacaktır. Bu nedenle ne kadar korunursanız korunun sürüş sürenizi yağmurun şiddetine göre ayarlamalısınız.

 

2- Daha yavaş ve doğrusal

Yol tutuşunuz her kara taşıtında olduğu gibi yağışla beraber zeminin ıslanmasından dolayı azalacaktır. Ancak! Unutmayın ki karayolunda aracınızı yatırarak döndürmek durumunda olan tek taşıt sizsiniz ve bu da sizin ekstra dikkatli olmanızı gerektiriyor.

Virajlar yol tutuşunun en tehlikeli olabileceği unsurların başında geliyor. Bir diğeri ise başka bir maddede yazacağımız frenleme ve sürat.

Kuru zeminlerde dahi pist dışı yollarda her an sürprizlerle karşılaşma ihtimaline karşı sınırları zorlamamnızda fayda varken yağışlı havalarda hak verirsiniz ki bu yatış açılarınızı ve viraja giriş çıkış süratlerinizi çok daha iyi ayarlamanız kısacası yavaş ve daha doğrusal bir sürüş sağlamanız gerekiyor. Yağışlı havada motosiklet kullanmak elbette tecrübe ve dikkat ile çok daha kolaylaşır ve kendinize güveninizi arttırabilir ancak yolun ve yağışın size kurduğu tuzaklardan haberiniz olmayabilir.

Viraj girişlerinde hızınızı yine önceden ayarlamış olmanız gerekiyor. Burada kuru havaya göre geri dönüşü çok daha zor olan şey , yağışta viraj içinde basmak zorunda kalacağınız arka frendir. Ne yazık ki çok çok iyi bir ezme yapamazsanız gereğinden fazla hızlı girdiğiniz virazja bir daha yavaşlayamayabilirsiniz. Bu yüzden hiç riske girmeden viraj öncesi süratinizi olabildiğince düşürün ki bir daha kuru havada tolare edilebilecek kadar dahi frene ihtiyacınız kalmasın.

Viraja uygun hızda girdiniz, alışık olmadığınız kadar düşük bir hızdasınız ve motor yavaşlıktan yatacak gibi geliyor , ya da sağınızdan solunuzdan araçlar geçmeye çalışıyor. Sakın viraja kadar güzel ayarladığınız hızınızı bozmayın. Viraj içinde açacağınız fazla gaz da yol tutuşunuzu arka frenden farksız olarak kötü etkileyecek arkayı kaydırmanıza neden olacaktır. Burada sıkıntı yaşamasanız dahi hali hazırda hızlanmış olmanız viraj çıkışında yine daha fazla yatış açısı gerektirecektir.

Özetle altın kural ; yağmurda daha az sürat ve daha küçük yatışlar.

 

3- Görüş ,Diğer Taşıtlar 

Yağmurlu havada özellikle yağış esnasında hem sizin görüşünüz düşecek hem de çevrenizdeki sürücülerin görüş kabiliyeti azalacaktır. Bu da zaten zor farkedilen motosikletler için ekstra tehdit oluşturacaktır. Günlük kıyafetinizde de canlı renkleri ( sarı ve turuncu gibi) görünürlüğünüzü arttırmak için kıyafetinize kattığınızı temenni ederek yağmurlu günlerde bu görünürlüğün sizin için çok daha önemli olacağını belirtelim.

Yalnızca görünür olmak yetmeyecektir. Diğer araçların da görüş kabiliyeti gibi yol tutuşları da etkileneceğinden size yakınlaşan araçları , trafiği okumayı çok daha dikkatli yapmanız gerekmekte. Normal seyrinizden daha açık takip ve yakınlaşma mesafeleri ve uygun süratlerde seyretmek riskleri bu konuda en aza indirecektir.

 

4- Kuru alanlar , yarı ıslak zemin ve çukurlar.

Yağış esnasında ve sonrasında 3 türlü zemin ile karılaşabilirsiniz. Birincisi tamamen ıslanmış ve suyun tamamen kapladığı alanlar. İkincisi kuru kalmış alanlar. Ve son olarak en tehlikelisi olan yarı ıslak veya henüz başlayan yağmurda hafif ıslak olan zemin.

Kuru zemin en iyi bildiğiniz en iyi hakimiyetinizin olduğu ve yolda var ise tercih edilmesi gereken alan. Bunu hızlıca geçiyoruz.

Artık yağmuru tam anlamıyla yemiş , doymuş hatta üzerinden sular akan zeminler artık ıslak zemin diyebileceğimiz türden. Burada zaten buraya kadar anlattıklarımız ile tutuş kabiliyetinizin , lastiklerinizin ve çevre faktörlerinin etkisinden bahsettik. Bu bol sulu durumda tehlike arz eden bir faktör de birikmiş suların altından ne çıkacağını bilmiyor olmanız. Mümkün olduğunda ayna gibi parlayan birikintilerden uzak durun. Altında derin bir çukur olup olmadığını bilemezsiniz ve denemek pahalıya patlayabilir. Bununla beraber yine büyük birikintilerden geçmeniz gerekiyorsa mümkün olduğunda hızınıı düşürün ki sürpriz bir bozuklukta hakimiyetinizi tamamen kaybetmeyin. Yine bu tip büyük birikintilerden geçerken bir riskiniz de etrafınızdan umursamazca geçen araçlar ve attıkları büyük sular olacaktır. Bunları da seyir hızınızı düşürerek bertaraf edebilirsiniz.

En tehlikeli gördüğümüz yarı ıslak , yeni ıslanmış ve buzdan farksız olan zeminler. Genellikle yağmurun çok kısa süre yağması veya az az atıştırması sonucu ne tamamen suya doymuş ne de kuru kalabilmiş zeminler. Bu zemin ne yazık ki lastiklerinizi , hakimiyetinizi ve türlü tedbirlerinizi devre dışı bırakan türden. Çünkü evet yanlış duymadnız ki buzdan farksız. Ne olacak 2 damla yağmur dediğiniz o yerden hiç beklemediğiniz şekilde çıkabilirsiniz. Lastiklerinizin en savunmasız kalacağı durumlardan biri bu zeminlerdir. Yapacak çok bir şey olmaması sebebiyle bu zeminlerde süratte özellikle dönüşlerde yatışınızda ve frenlemede derhal kızaklayabileceğiniz ihtimalini unutmayarak oldukça yavaş ve dik pozisyonda seyretmekte fayda var.

 

5- Frenler ve gaz açma

Diğer araçlarda olduğu gibi yol tutuşunuz ile beraber fren kabiliyet ve mesafeniz ve gaz tepkileriniz de yağışla beraber olumsuz etkilenecektir. Takip mesafenizi daha açık tutmak veya frenleme için kendinize her türlü duruma karşı alan bırakmanız yararınıza olur. Özellikle arka fren ile arka tekerleğinizin kilitlenmesi ve kızaklaması kuru zeminde gerçekleştiğinden çok daha kolay ve çabuk gerçekleşecektir. Siz frene kuru zeminde basar gibi dahi bassanız yerdeki sürtünme eskisi kadar yüksek olmadığı için kilitlenmeye karşı koyamayacak ve freniniz tekeri tamamen tutacak güce kavuşacaktır.

Gaz açma tepkiniz için de aynı fizik kuralları geçerli. Yerde kuru zemindeki kadar sürtünme ve dolayısıyla tutuş gücü olmadığından açacağınız ani gaz ve hatta ani gaz kısmalarınız dahi lastiğinizin kilitlenmese de kaymasına zemin hazırlar. Ani vites düşüşü ve gaz kesme ile arka tekerlek sizi yani motoru tutamadığı andan itibaren hem dönecek hem de kızaklayacaktır. Bu da arkanın savrulmasına sbeebiyet verir. ( Uygun hıza indiğinde ise tekerlek hareket olduğundan düz gitmek isteyecek ve toparlaması daha kolay olacaktır.) .

Dönüşlerde ise frene mümkün olduğu kadar ihtiyaç kalmayacka kadar yavaş girin. Bu sayede çok hafif bir dokunuşla bile kaygan zeminde arkanın kontrolünü kaybetme riskine girmemiş olursunuz. Elbette hiç fren kullanmayın denemez , aşırı süratli girdiğiniz bir virajı alamayacağınızı göre göre frene hiç dokunmamak da yanlış olur ancak çok dikkatli ve hafif başlayıp basıncı arttırarak frenleme (ezerek) yapmak durumundasınız. Yine en kesin yol yavaşlamaktır.

Dönüşlerde gaz açmayı gerektirecek bir durum olacağını tahmin etmiyorum. En fazla daha yavaş ve daha dik konumda seyretmiş olursunuz bu da size yağışlı havanın risklerinin yanında bir şey kaybettirmez. Yİne de viraj çıkışı motoru düzeltmek adına bir miktar gaz açmak veya bir nesneden vb. kaçmaz için ille de gaz açmanız gerekirse bunu çok çok sakince yapmalısınız. Frenlemede olduğu gibi gaz açmanın da yağışlı havada viraj içinde sizi çizginizden ve hatta dengenizden edeceğini unutmayın.

Herkese yağışta dahi keyifli ve dikkatli sürüşler.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares