Uzun süreli motosiklet yolculuğunda konfor ve güvenlik

Motosiklet tipinize göre değişmekle birlikte ortalama 500-1000 kilometre üzeri bir seyahat tüm tarzlar için uzun soluklu sayılabilir.1400 kilometrelik son yolculuğumdan sonra, bu tip bir yolculuğa çıkacaklar için faydası olabileceğini düşündüğüm bir kaç ipucunu paylaşıyorum.Bunlar tüm temel güvenlik önlemlerinizi eksiksiz aldığınızı farz ederek üzerinde durabileceğiniz tavsiyeler.

Eldiven ve botlarınızı ihmal etmeyin

Özellikle sıcak yaz aylarında seyahat ederken bu ikiliden feragat etmek isteyebilirsiniz. Öncelikle güvenlik açısından her zaman olduğu gibi çoğu düşme veya ufak da olsa kazalarda kolayca yara alacağınız ilk yerler ellerimiz bunu unutmayın. Bir önemli sebep ise elciklerin uzun süre tutulmasıyla elinizde oluşacak acı ve karıncalanma. Seyahat sonunda su toplamış acılı avuçlar istemiyorsanız mevsime uygun bir eldiveni mutlaka kullanın. Botların da güvenlik için gereğini hatırlatalım. Yine bunun yanında uzun yolculuğunuzda ayaklarınızı ufak hareketler ile rahatlatmak isteyeceksiniz. Bu esnada boğazsız veya motosiklet kullanımına uygun bir bot giymediyseniz , uzun yolda ısınmış motorun bir kısmına genellikle bileğinizi değdirip yakmanız çok olası.

Görünürlük

Uzun yolculuklarda gece gündüz mutlaka bir reflektörlü yelek kullanın. Yapı market vb. yerlerde genel işler için tasarlanmış sarı veya turuncu reflektörlü yelekler işinizi görecektir. Fahiş fiyatlardaki motosiklet yeleği diye satılan yeleklere gerek yok.Montunuzun üzerine geçirmeniz ve orada kalması görünürlüğünüzü büyük ölçüde arttıracaktır.Farlarınızı da açmayı ihmal etmeyin.Biliyorsunuz ki fark edilmemek en büyük problemimiz.

Sürüş sürenizi iyi ayarlayın

Motosiklet üzerinde kaldığınız süre zarfında maruz kaldığınız rüzgar, sürekli bir dikkat halinde olmanız , sabit oturuş pozisyonunuz bir süre sonra hareket kabiliyetinizi ve konforunuzu düşürecektir. Bunun için mutlaka küçük molalar ile hem dikkatinizi hem de bedeninizin toparlanmasına izin verin. Hedef koyduğunuz süre ve saatler ile yarışmak yerine yolu akışına bırakın ve esnek olun.

Oturuş pozisyonu

Motosikletinizin tarzına göre ( enduro , super sport, touring vb. ) oturuş pozisyonunuz farkedecektir. Bir touring veya enduro motosiklet ile konforunuz daha uzun süre korunurken ss motosikletlerde pozisyon itibariyle bu süre kısalır ancak yolu hızlı katetmek avantajından faydalanarak bu açık kapatılabilir. Hangi tür olursa olsun evinizdeki koltukta oturuyor olmayacaksınız. Uygun yol ve koşullarda el ve bacaklarınızı abartmadan ve tehlikeye mahal vermeyecek şekilde hareket ettirmek işe yarayacaktır. En büyük sıkıntıyı ise sırtınıza binen yük yaşatır. Bunu hafifletmek için yine uygun koşul , yol ve süratlerde ayağa kalkmak bu bölgeye de bir hareket sağlar. Sırtınız için faydalı bir durum da pozisyonunuzu hafif değiştirmek. Eğer dik oturuşlu bir motosiklet kullanıyorsunız arada yükü gidona yani kollarınıza verecek bir pozisyon almak belinizi bir miktar rahatlatacaktır.

Yükleme

Sabit çantalarınızı veya yükleme lastikleriyle motosikletinizi yüklerken denge ve güvenlik unsuruna dikkat edin. Sabit geniş yan çantalar ve arka çanta yüklemeyi kolaylaştırır ancak gerek günlük kullanımdaki fazlalık ve fiyatlarından dolayı her zaman ulaşılabilir olmayabilir. Şahsen yalnızca arka sabit çanta ve artçı kısmına bağlama ile yükleme yapıyorum. Durum böyleyse lastikli bağlamanızı çok dikkatli ve dengeli yapmaya özen gösterin. Yoldaki titreşimler ve yatışlarda çantanız veya yükünüzün kayması olası.Bağlamayı yaparken bu kaymaları da göz önünde bulundurun ve elinizle ittirerek kontrol edin. Açıkta malzeme bırakmamaya özen gösterin. Yanlardan sarkan , çıkan küçük parçalar veya yükler yolda rüzgar ve titreşimle yerlerinden kurtularak tehlikeye yol açabilir.Sabit kutu çantalarınız yok ise dahi yine tüm malzemenizin kapalı çantalarda muhafaza etmek hem yüklemeyi kolaylaştırır hem tehlikeyi azaltır.

Keyifli sürüşler.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares