Usta Göleti / Çubuk

Ağustos’u Eylül’e bağlarken hafta sonu kampımızı Usta gölü/göletinde yaptık. Planda vakitli çıkıp çevrede bulunan 3 göleti de ( yıldırım evci, usta ve yaylak) ziyaret edip, sakin ve beğendiğimiz hangisi olursa orada kampımızı yapmak vardı. Ancak motorlardan birindeki teknik bir eksiği gidermek için biraz vakit kaybettik ve yola geç düşebildik.

Göletlere ulaşım Çubuk/ Karagöl yolu üzerinden ayrılan patika yollar ile sağlanıyor. Usta ve Yaylak göleti için Karagöl milli parkına girmeden soldaki patika ayrımdan girmeniz gerekiyor. Yıldırım evci için de aynı yolu kullanabilmekle beraber , Karagöl çevresinden dolanan başka bir ulaşım yolu daha mevcut.

Biz üçüne de gidebilmek ümidiyle, milli park öncesi yolu kullandık ve geç çıktığımız için, hava kararmadan çadırları kurmak üzere istikameti Usta göleti olarak belirledik.

Havanın serin olması ve yolun bozukluğu işimize yaradı ki gitmek istediğimiz yerlerde tek tük insan vardı. Keyifli bozuk yollardan Usta göletine vardığımızda vakit daralmış , göleti de kamp için uygun tenhalıkta bulmuştuk. Diğer göletlere vakit ayırmadan burada beğendiğimiz bir noktaya çadırlarımızı kurduk.

Bulunduğumuz nokta oldukça keyifli, bir o kadar ıssızdı. Gece beklediğimizden soğuk geçti ve yakacak toplamak konusunda da biraz geç kaldığımız için, ilerleyen saatlerde eldeki yakacakları ekonomik kullandık.

Böyle yerlerin en güzel yanı o müthiş sessizlik, ıssızlık ve tabii ki bunların sayesinde görebildiğiniz o sayısız yıldızlı gökyüzü. Bu güzel yol ve gecelemenin ardından güneşin ilk ışıklarıyla ve kalan ateşimizle biraz ısınıp , toparlanarak döndük.

Tavsiyeler :
– Gölün, yoldan karşı tarafını tercih edin. ( arazi aracınız, motosikletiniz var ise veya yaya iseniz ) .
– İhtiyaçlarınızı Çubuk merkezden eksiksiz giderin aksi halde ulaşabileceğiniz herhangi bir alışveriş imkanı yok.
– Mevsim sıcaklığına bakmaksızın giyim konusunda tedarikli gidin.
– Yakacaklarınızı imkan var ise yanınızda getirin, yok ise yoldan toplayarak gelin veya çevreden toplayacak kadar vakit bırakın.
– Yabani hayvanların, kuvvetle zararsız olmalarına rağmen bölgeye indiğini göz ardı etmeyin. Yiyecek saklamanızı ve çadır kurulumunuzu buna göre yapın.
– Gittiğiniz yeri , telefon, internet vb. çalışmadığından, yakınlarınıza haber vermenizde fayda var.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares