Sorgun Göleti

Artık bilmeyen kalmadı; Sorgun yaylasının devamında bulunan Sorgun göleti Ankara’lı kamp severlerin, motosikletlilerin, karavanların, doğa yürüşü ve günü birlik gelenlerin en favori yerlerinden biri.

Ulaşım için iki seçenek mevcut; Birincisi Güdül istikametinden gelip Yeşilöz içerisinden biraz daha bozuk sayılabilecek yollardan ulaşım. ( Daha önce bu yolu kullanmıştık.) İkincisi ise otobandan Çeltikçi gişelerinden çıkarak gidebileceğiniz daha temiz ve düzgün bir asfalt yol. Bu yolu görmek için bu sefer biz de bu yolu kullandık. Yeşilöz yolundan çok daha pratik ve yol makineleri için daha uygun olduğu söylenebilir. Her iki yoldan da, göletten önce sizi, yayla evlerinin dikkatinizi çekeceği manzarasıyla, Sorgun yaylası karşılayacak.

Göletin tabiat parkı olarak ayrılmış kısmı bu popülerlikte olmasından ötürü çok kalabalık. Çadırınızı buraya da kurabilirsiniz ancak dumanlı, sesli ve dipdibe bir kamp olacağı kesin. Parkı geçince bozuk yollardan ilerleyerek yine gölet çevresinde serbest alanda çok daha fazla sakin alan mevcut. Biz de çadırı böyle bir yere kurmayı tercih ettik.

Park alanı içerisinde tuvalet olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yine yakınlarda yeme, içme vb. için bir yer ne yazık ki olmadığından , ihtiyaçlarınızı merkezlerden veya yoldaki köylerden temin edip gitmeniz iyi olacaktır.

Yakacak konusunda sorun yaşamayacağınız kadar sık bir ağaç örtüsü mevcut ancak kuru, ölü kullanılabilir yakacaklarınızı seçmek için yine gündüz bir vakit ayırırsanız geceniz rahat geçer.

Doğal alan olarak hala çok iyi bir seçenek olmakla beraber, bu kadar kalabalık olması huzur, sakinlik beklentisinden uzak. Ancak daha güvenli hissetmek isteyenler ve kalabalık gruplardan keyif alanlar için tercih edilebilir.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares