Motosiklet Muayenesi

Bu yazıda motosikletini muayeneye sokacaklar için yakın zamanda yaptırdığımız muayeneden yola çıkarak izlenen yolu ve özellikle motosiklet ile ilgili nelerin kontrol edildiğini paylaşacağız.

2 yılda bir tekrarlanan motosiklet muayenesi için Tüvtürk sitesinden online randevu alarak işe başlıyorsunuz. Bu randevuyu alabilmeniz için sistemde plakanıza trafik cezası , vergi borcu vb. herhangi bir borç olmaması ve trafik sigorta sürenizin geçerli olması gerekiyor , aksi halde zaten sistem randevu vermiyor ve sizi borç ödeyebileceğiniz ilgili ekranlara aktarıyor. Buraya kadar prosedür her türlü motorlu taşıt muayanesi ile aynı olduğu için daha detaylı bilgiyi Tüvtürk’ ün sitesinden edinebilirsiniz.

Motosiklet muayene ücreti diğer araçlara kıyasla biraz daha uygun fiyatlı , tabi benim gibi geciktirip faize girmemiş veya ceza yememişseniz.
Randevunuzu aldınız ve seçtiğiniz istasyona gittiniz. Sıra numaranızı aldınız evrak işlemelriniz yapıldı ve kontrol için beklemeye başladınız.

Benim kafama takılan ilk soru “acaba egsoz emisyonunu soracaklar mı?” oldu.

Cevap : Hayır. Aşamaların başından sonuna egsoz emisyon ölçümü ile ilgili herhangi bir kontrol yapılmadı ve belge istenmedi. Demek ki motosikletler için egsoz emisyon ölçümü yapılmıyor.

İkinci soru ise herhangi bir teknik donanım veya araç gereç aranıp aranmayacağıydı ( ilk yardım çantası vb. ).

Cevap : Hayır. Zaten çantaların tartışmalı olduğu ve hafif kusur sayıldığı bir ortamda bunu beklemeleri doğru olmazdı ancak yine de sele altı vb. bir bölmede de olsa bunu beklerler mi acaba diye düşünmedim değil.

Teknik ekipman derken elbette olmazsa olmaz korumanız olan kaskınızı kontrol edip etmediklerini saymıyorum. Bunu kendiniz için takıp gitmeyi hala adet edinmediyseniz orada kontrol edilip edilmemesinin çok da önemi yok.

Motosikletleri içeriye almaya gerek olmadan binanın yan tarafında bunun için özel ayırdıkları kısa ancak belirlenmiş özel bir alana alıyorlar. (İstasyondan istasyona farklılık gösterebilir) .

İlk kontrol şasi numarası oldu. Ruhsat ile uyuşup uyuşmadığı , okunup okunmadığı kontrol ediliyor. Uyuşmazlık veya okunmama durumları başınızı ciddi şekilde ağrıtabilir buna dikkat edin.

Bahsettiğim kısa ayrılmış alanda kaskımı takıp motosikleti hızlandırıp önce ön freni yığılacak şekilde sıkmamı ve ardından arka freni arka tekeri kilitleyecek şekilde sert bir şekilde sıkmamı istediler.

Ardından motosikleti istasyonun son kısmına alıp far ayarlarını kontrol ettikleri makineye yanaştırdılar. Burada da standart araçlarda olduğu gibi park lambaları , kısa, uzun farlar , sinyaller ve ön-arka fren ikaz lambaları kontrol edildi. Tüm aydınlatma ve ikaz sisteminizin çalıştığından emin olun sorun çıkartabilir. Plaka aydınlatması sanırım otomobillerde olduğu gibi aranan bir şey değil. Bende standardında da olmadığı için bunu aramamalarına sevindim. Bir de korna kontrol edilmedi ancak çalışır durumda gitmenizde fayda var.

Motosiklet üzerindeyken lastik dişlerinizin ölçümü ve tekerleklerinizde boşluk olup olmadığını anlamak üzere sağa sola sallıyorlar. Uzun zamandır kontrol etmediğim bir husustu ancak boşluk olmadığı için bir problem çıkmadı. Bir de zincirinizin gerginliğini şöyle bir kontrol ediyorlar.

Motosikletinizin kilometresi de kaydedildikten sonra işleminiz bitiyor. Hepsi bu kadar.
Çok tartışılan arka çanta konusuna gelirsek; Arka çantamın sökülebilir olmasına güvenerek çıkartmadan gittim problem olursa söküp ayıracaktım. Ancak bu çanta üzerindeyken de hafif kusur olarak sayılıp muayeneyi bu şekilde tamamladım. ( Çanta paketçi,kurye çantası değil, standart bir topcase. )

İstasyondna istasyona , kişiden kişiye ufak tefek farklılıklar olabilecekse de motosikletleri üzecek bir beklenti olacağını sanmıyorum. Çamur içinde olan motoru bile anlayışla karşıladılar.

Genel muayene gereklilikleriyle ilgili her türlü bilgi internette mevcut. Bu da bir motosikletin muayene süreci olarak ufak bir rehber olmuştur umuyoruz.

Sizin de önce kendiniz için, sağlam ve sorunsuz geçmeniz dileğiyle.

About the author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

shares